Próbując oswobodzić się z syndromów dnia następnego po hucznym świętowaniu nadejścia Nowego Roku (oraz 23% VATu) wpadł mi do głowy pewien pomysł, który właśnie zamierzam realizować poniżej. W celu ukrócenia cierpień wywołanych jakże popularnym kacem, postanowiłem zebrać jak najwięcej sposobów jego leczenia, z pośród których z Waszą pomocą postaram się wybrać ten najskuteczniejszy. W celu zebrania jak największej ilości materiału do badań, postaram się zamieścić tutaj jak najwięcej znanych mi sposobów na kaca. Jeśli ktokolwiek z Was zna jakiś sposób, który nie został jeszcze zamieszczony, proszę o przesłanie jego opisu w mailu na adres: sposobnakaca@gmail.com. A teraz życzę miłej lektury i zabieram się do pracy.


piątek, 14 stycznia 2011

Co to jest kac?

Proces powstawania kaca już dawno został zbadany przez naukowców, w celu odnalezienia jego przyczyn. Nudności i bóle głowy przypisywane są aldehydowi octowemu powstającemu z etanolu (który jest podstawowym składnikiem każdego alkoholu). W dalszej kolejności aldehyd octowy jest przekształcany przez nasz organizm w kwas octowy i w końcu w dwutlenek węgla.

Kolejna przyczyna to metanol, który rozkłada się znacznie wolniej niż etanol. Podczas rozkładania metanolu  powstaje kwas mrówkowy. Na pewien czas można to powstrzymać klinem. Aby się ustrzec przed skutkami wypicia metanolu najlepiej jest pić alkohol, który ma go jak najmniej (spirytus, wódkę lub gin). Gorzej będziemy się czuć po białym winie, whisky, markowym czerwonym winie czy rumie. Najwięcej metanolu mają burbon, koniak i czerwone wino stołowe.

Podczas rozkładu alkoholu powstają wolne rodniki tlenowe. Glutanion, unieszkodliwiający je związek, dodatkowych ilości wolnych rodników nie jest w stanie szybko neutralizować czego następstwem jest dodatkowe kilkadziesiąt różnych dolegliwości.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz